
Dobry pomysł na oszczędzanie
Oszczędność i zaradność to nie skąpstwo. Człowiek oszczędny potrafi zużyć całą zawartość lodówki, nie włącza też pralki zapełnionej tylko do połowy.
Gospodarność to jeden z trendów współczesnego świata. Co ważniejsze, oszczędzanie dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin życia – niemal z każdego miejsca można usłyszeć hasła nawołujące do oszczędzania wody i segregowania odpadów. Recykling to jedno z priorytetowych zadań.
Wyrzucając przeterminowany jogurt, niepotrzebnie zapełniamy kosz plastikowym opakowaniem, ponadto wyrzucamy złotówkę w przysłowiowe błoto. Nie oznacza to oczywiście, aby – dla dobra środowiska i własnego portfela – zjadać zepsute jogurty, wystarczy kupować taką ilość, która zostanie spożyta w określonym czasie.
Ciekawostką może okazać się fakt, że w okresie stanu wojennego dostępne były poradniki, w których znajdowały się sposoby na „odświeżenie” spleśniałego kompotu, a co ważniejsze, ludzie chętnie z tych rad korzystali.
Czasy się jednak zmieniły, obecnie nasz kraj jest bliższy zamożności Zachodu - Polska to nie Afryka, gdzie głód jest problemem powszechnym.
Nieświeża, spleśniała żywność jest nie tylko niesmaczna, ale – co ważniejsze – może działać rakotwórczo. Można oczywiście jeść czerstwy chleb, ale tylko w sytuacji, gdy nie ma na nim pleśni. Osoby, które nie chcą połamać sobie zębów na twardym pieczywie, a przy tym nie zamierzają wyrzucać jedzenia, mogą zetrzeć suchy chleb lub bułkę na tarce, zyskując tym samym bułkę tartą lub zrobić chrupiące zapiekanki.
Małe kroczki do dużych oszczędności
a) Bank
Oszczędzać można także finanse. Możliwość tę daje m.in. konto bankowe, którego utrzymanie jest bezpłatne lub kosztuje niewiele. W tym celu warto porównać co najmniej kilka ofert, przeznaczając na to kilka dni. Bank bankowi nierówny – w jednym utrzymanie rachunku wynosi 10 zł miesięcznie, w innym jest to całkowicie darmowe, a to oznacza 120 zł w skali roku na korzyść klienta.
Wypłacając pieniądze z bankomatu najlepiej korzystać z tych, w których operacje tego typu są bezpłatne.
Możesz także codziennie wrzucać do skarbonki niewielką kwotą – z pewnością zdziwisz się, gdy po pewnym czasie uzbiera się spora kwota.
Odkładaj gotówkę na rachunku bankowym, jeśli posiadasz konto internetowe, możesz śledzić na bieżąco własne oszczędności.
b) Zakupy
Do sklepu zawsze zabieraj listę zakupów, nie kupuj nadprogramowych produktów, ogranicz się się do rzeczy, które są niezbędne.
Przeglądaj ulotki i gazetki promocyjne takie jak Stokrotka gazetka, szukaj produktów w obniżonych cenach, korzystaj z rabatów.
Sprzęt AGD kupuj podczas promocji, zapłacisz mniej za tę samą jakość.
Żywność o przedłużonym terminie do spożycie (np. kasze, ryż, makaron) kupuj w większych ilościach, najlepiej w dużych, rodzinnych opakowaniach – są tańsze niż mniejsze.
Nie reaguj na fochy dziecka i nie kupuj „głupotek”. Ucz dziecko samodzielnego oszczędzania na zabawkę.
Ubrania kupuj podczas wyprzedaży.
Staraj się tankować paliwo do pełna, na stacji, która oferuje najniższe ceny.
Wykorzystuj w kuchni plastikowe opakowania po produktach spożywczych do przechowywania żywności, np. pojemniki po lodach wykorzystaj do przechowywania żywności.
Zabieraj ze sobą torbę na zakupy, unikniesz w ten sposób konieczności zakupu kolejnej reklamówki.