Jak dobrze wybrać garnki.
Nie ma kuchni bez kompletu garnków do gotowania. Korzystamy z nich kilka razy dziennie. Jeśli przymierzasz się do zakupu nowych garnków, podpowiemy ci, na co możesz zwrócić uwagę.
1. Dopasowanie do kuchni
Ważne jest, aby garnki dopasować do rodzaju kuchenki, jaką masz a tych jest kilka rodzajów - od indukcyjnych, gazowych po elektryczne. Są też kuchnie gazowo-elektryczne, wyposażone w dwa rodzaje palników. Do kuchni gazowych i elektrycznych pasują praktycznie wszystkie rodzaje garnków. Problem zaczyna się gdy korzystasz z kuchni indukcyjnej. Wówczas musisz szukać garnków, wykonanych z takich materiałów, jak stal bądź emaliowane lane żelazo, żelazo, stal lub nieemaliowane lane żelazo, 18/10 stal nierdzewna i aluminium, ale koniecznie z oznaczeniem o możliwości zastosowania do kuchni indukcyjnej.
2. Materiał
Istnieje kilka popularnych materiałów, z jakich wykonuje się garnki. Pierwszą grupą stanowią garnki stalowe. Są wytrzymałe i trwałe. Większość modeli wykonanych jest ze stali nierdzewnej. Ich zalety to jakość, odporność na zarysowania i brak pochłaniania zapachów. Łatwo się je również czyści. Druga grupa to garnki aluminiowe. Są tańsze i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Szybko się nagrzewają i równie szybko tracą ciepło. Kolejna grupa to garnki emaliowane. Są tanie, ale mają powłokę łatwą do uszkodzenia. Wówczas wytwarzają szkodliwe substancje, które mogą przenikać do żywności. Ich wadą jest to, że łatwo w nich przypalić potrawę. Garnki z powłoką teflonową najczęściej kojarzymy jako te, które nie przypalają potraw. Są odporne na wysokie temperatury. Stosujemy do nich drewniane sztućce, aby nie porysować ich powłoki. Garnki żeliwne polecamy tym, którzy cenią solidność oraz długie utrzymywanie wysokiej temperatury. To najcięższe garnki z dostępnej na rynku oferty. Z kolei szkło żaroodporne nadaje się idealnie do gotowanie na kuchence gazowej czy też elektrycznej. Zaletą takich garnków są hipoalergiczność i antybakteryjny charakter.
3. Dno garnka
Warto inwestować w garnki o dnie z minimum 3 warstwami. Wolniej się nagrzewają, ale za to dłużej trzymają ciepło. Dno garnka musi być płaskie. Dzięki temu lepiej chłonie do wnętrza ciepło z kuchni.
4. Kształt i rozmiar garnka
Kształt garnka nie ma większego znaczenia. Im prostszy jednak, tym łatwiej jest go utrzymać w czystości. Bardziej liczy się rozmiar, na przykład przy makaronach typu spaghetti przydają się garnki wysokie. Sprawdź również, czy garnki mieszczą się w sobie, dzięki temu oszczędzisz miejsce w szafkach.