Jak czyścić pralkę: najskuteczniejsze sposoby
Pralka jest niezastąpionym pomocnikiem w codziennym życiu. Zamiast godzin żmudnego prania ręcznego wystarczy nacisnąć tylko kilka przycisków, a brudna bielizna stanie się świeża i czysta. Ale technologia wymaga nie mniej troski niż ubrania. Aby Twoja pralka służyła dłużej, musisz ją okresowo czyścić z tłuszczu, brudu i kamienia. Oto jak i czym prawidłowo czyścić pralkę.
Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie pralki: wybór środka czyszczącego
Wybór środka czyszczącego zależy od stopnia zabrudzenia i części maszyny, która ma być czyszczona. Do czyszczenia przeznaczone są następujące części:
- Guma uszczelniająca (miejsce gromadzenia się pleśni, źródło nieprzyjemnego zapachu);
- Element grzewczy (jest narażony na działanie kamienia);
- Opróżnić filtr pompy (brud, resztki proszku);
- Filtr węża wlotowego (rdza, piasek).
Ponadto, w odpowiednim czasie należy wyczyścić bęben urządzenia oraz jego zewnętrzne części, w tym blat i drzwi urządzenia. Jeśli zabrudzenia nie są stare, łatwo sobie z nimi poradzić za pomocą najprostszych środków, które są dostępne w każdej kuchni.
Czyszczenie za pomocą kwasu cytrynowego
Jeśli zauważysz, że po praniu ubrania w jasnych odcieniach nie są w 100% czyste i świeże, a wewnątrz pralki unosi się nieprzyjemny zapach, czas pozbyć się kamienia. Kamień to sole magnezu i wapnia, które atakują element grzewczy i bęben pralki. Przyczyną powstawania kamienia jest twarda woda wodociągowa oraz uzależnienie użytkowników od wysokotemperaturowych trybów mycia. Pod wpływem wysokiej temperatury sole mineralne pochodzące z wody szybko osadzają się na mechanizmach maszyny i twardnieją.
Kwasy organiczne i nieorganiczne, w tym dobrze znany kwas cytrynowy, są w stanie zniszczyć te związki. Niezbędną ilość substancji należy określić na podstawie objętości maszyny. Do czyszczenia wystarcza średnio 1 saszetka kwasku cytrynowego.
Jak wyczyścić pralkę z kamienia? Wsypać kwasek cytrynowy do przegródki na proszek do prania, wybrać tryb z maksymalnym czasem trwania prania i temperaturą nie niższą niż 90 stopni. Do wnętrza urządzenia można również dodać niewielką ilość kwasku cytrynowego. Rozpocząć pranie. Po zakończeniu procedury należy wytrzeć do sucha wewnętrzne powierzchnie. Takie czyszczenie uwolni od kamienia nie tylko bęben, ale również element grzewczy urządzenia.
Czyszczenie za pomocą octu i sody oczyszczonej
Innym sprawdzonym sposobem na walkę z kamieniem jest użycie sody oczyszczonej i octu. Aby przygotować mieszankę czyszczącą, weź ćwierć filiżanki sody oczyszczonej i taką samą ilość wody. Wymieszaj wszystkie składniki i wlej w miejsce proszku.
Jak doprowadzić pralkę do porządku za pomocą octu? Wlej do bębna 500 ml alkoholu lub zwykłego octu stołowego i zacznij myć. Podobnie jak w poprzednim punkcie, czas trwania mycia i temperatura powinny być maksymalne.
Należy pamiętać, że nie jest możliwe zastosowanie metody czyszczenia z octem bezpośrednio po cyklu, w którym użyto wybielacza chlorowego, ponieważ substancje te nie są kompatybilne.
Jak wyczyścić pralkę z wagi, jeśli masz pionowy typ urządzenia
Procedura czyszczenia pionowych pralek z kamienia nie różni się zbytnio od schematu opisanego powyżej. Jedyna różnica polega na tym, że aktywator w zbiorniku maszyny pionowej jest mocniej zabrudzony. Oznacza to, że czyszczenie kwaskiem cytrynowym lub octem trzeba będzie powtórzyć kilka razy.
Aby sprawdzić, czy kamień i osad z mydła pozostają wewnątrz urządzenia, upierz jeden ręcznik na najszybszym ustawieniu i w najwyższej temperaturze. Nie ma potrzeby dodawania detergentu ani żadnych innych środków piorących. Jeśli podczas tego mycia w wodzie pojawi się piana, oznacza to, że urządzenie wymaga innej procedury czyszczenia.
Ręczne czyszczenie elementu grzejnego - metoda dla zaawansowanych użytkowników
Czy myślałeś o generalnym czyszczeniu wnętrza swojej pralki, która służy Ci od lat? Być może przyczyna nieprawidłowego działania urządzenia leży w nagrzewnicy. Faktem jest, że czyszcząc pralkę w standardowy sposób, silnie zabrudzony element grzejny może nie zostać całkowicie oczyszczony. Ręczne sprawdzanie i czyszczenie nie jest łatwym zadaniem, ale jeśli uda Ci się to zrobić dobrze, maszyna Ci podziękuje.
Jak wyczyścić pralkę od wewnątrz? Najpierw należy odłączyć przewody, czujnik i wyjąć element grzejny poprzez poluzowanie mocowania i delikatne odepchnięcie kołnierza śrubokrętem. Aby wszystko wykonać prawidłowo, należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.
Następnie element grzejny należy opłukać pod ciśnieniem wody w celu usunięcia osadu i zanieczyszczeń, które nie zdążyły jeszcze utworzyć gęstej warstwy na grzałce. Zabronione jest skrobanie elementu grzejnego nożem, szczotką i innymi ostrymi przedmiotami: spowoduje to tylko uszkodzenie powierzchni.
Przygotować skoncentrowany roztwór do zwalczania kamienia wapiennego. Wlej 60-80 gramów kwasku cytrynowego do gorącej wody i umieść grzałkę wewnątrz pojemnika tak, aby poziom wody sięgał słupka. Płyn można lekko wstrząsnąć, aby aktywować proces rozpuszczania płytki nazębnej. Za wyraźną oznakę sukcesu można uznać pojawienie się pęcherzyków powietrza na powierzchni wody.
Zaleca się pozostawić element grzejny w roztworze na noc (około 10 godzin), rano wyjąć go, wytrzeć do sucha i ponownie włożyć do pralki. Jeżeli zabrudzenie elementu grzejnego jest zbyt poważne i nie można sobie z nim poradzić, należy zakupić nowy element grzejny.
Jak mogę zapobiec osadzaniu się kamienia?
Jeśli wiesz, że w Twoim systemie jest bardzo twarda woda i jesteś gotów wydać pieniądze na środki bezpieczeństwa, sprawdź filtry magnetyczne. Magnetyczne "zmiękczacze" wody są niedrogie, ale zapewniają niezawodną ochronę przed solami magnezu i wapnia, które są główną przyczyną powstawania kamienia.
Filtry magnetyczne są instalowane na wlocie rurociągu w mieszkaniu lub bezpośrednio na wężu wlotowym pralki. Składniki filtra magnetycznego mają kontakt z wodą i rozkładają potencjalnie niebezpieczne minerały na jony. Dzięki temu mechanizmy pralki są całkowicie bezpieczne - nie zagraża im osadzanie się kamienia.
Oprócz filtrów typu magnetycznego występują również filtry osadowe (oczyszczane mechanicznie). Urządzenia te nie przepuszczają do układu wody z drobinami rdzy i piasku, zapobiegając zapychaniu się pralki.
Po zadbaniu o instalację takich filtrów na początku techniki, nie będziesz musiał zadawać pytań o to, jak oczyścić pralkę z kamienia i innych zanieczyszczeń. Po prostu nie będą one dla Ciebie istotne.
Możliwe jest również technologiczne zapobieganie tworzeniu się kamienia. Pierz rzeczy w temperaturze nie wyższej niż 40-50 stopni. W ten sposób znacznie zmniejszasz ryzyko powstawania kamienia. Swoją drogą, obecnie producenci starają się wyposażyć technikę w takie właśnie, stosunkowo niskotemperaturowe tryby. Pranie zużytej bielizny jest kolejną nieoczywistą przyczyną powstawania kamienia wewnątrz urządzenia. Cząstki starych tkanin wytrącają się i powodują zabrudzenia na mechanizmach pralki.
Jeśli chodzi o zachwalane produkty zmiękczające wodę (takie jak Calgon), często przynoszą one więcej szkody niż pożytku. Do tych sproszkowanych substancji należą soda i trójfosforan sodu, które pokrywają element grzewczy gęstym nalotem, gorszym niż kamień i rdza. Dlatego nie zaleca się stosowania takich zmiękczaczy wody. Lepiej jest kupować proszki do prania i odżywki do prania wysokiej jakości, które zawierają już specjalne składniki, które lekko zmiękczają wodę.
Soda przeciw brudowi i pleśni
Kiedy wewnętrzne powierzchnie pralki są już wyczyszczone, można przejść do kolejnego kroku - czyszczenia mankietu. Na gumie uszczelniającej często gromadzi się nie tylko brud, ale także pleśń. Nie trzeba dodawać, jak szkodliwe i nieprzyjemne grzyba może być do swoich ulubionych rzeczy i ludzkiego ciała w ogóle? Aby od razu pozbyć się brudu i nieprzyjemnych zapachów, będziesz potrzebować zwykłej sody oczyszczonej i miękkiej, czystej ściereczki.
Jak więc wyczyścić pralkę z pleśni? Nałóż niewielką ilość sody oczyszczonej na wilgotną szmatkę lub gąbkę, delikatnie odciągnij mankiet na bok i wyczyść brud cal po calu. W razie potrzeby dodaj do szmatki sody oczyszczonej - nie można przesadzić: soda oczyszczona nie uszkodzi ani gumowych uszczelek, ani metalowych powierzchni. Jednak nie wszystko jest tak jednoznaczne w przypadku chemii gospodarczej. Pamiętaj, że detergenty zawierające chlor mogą uszkodzić metalową karoserię i zdeformować gumę, zwłaszcza jeśli stosujesz takie środki chemiczne bardzo często.
Specjalne środki czyszczące
Współczesny asortyment chemii gospodarczej obfituje w wielozadaniowe środki, które radzą sobie z rdzą, brudem, smarem i innymi zanieczyszczeniami. Dodatkowo specjalne środki usuwają zabrudzenia nie uszkadzając materiałów, z których wykonana jest konstrukcja maszyny.
Wśród najbardziej poszukiwanych środków do prania w pralkach:
- Topperr 3004. Producentem są Niemcy. Super remedium dla tych, którzy zastanawiają się jak wyczyścić pralkę z kamienia. Środek czyszczący polecany jest przez markę Bosch nie tylko do pralek, ale również do zmywarek.
- Schnell Entkalker to kolejny niemiecki detergent, który zyskał pochlebne opinie właścicieli pralek. Proszek skutecznie walczy z kamieniem.
- Antikalk do pralek firmy Sano. Jest to izraelska chemia gospodarcza w postaci żelu. Idealnie nadaje się do usuwania nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia i walki z zarazkami.
- Magicpower (Niemcy). Nazwa środka usprawiedliwia się sama - skutecznie i szybko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki usuwa osad z elementu grzejnego i bębna. Jest on dostępny w postaci żelu lub proszku.
- Beckmann (Niemcy). Ten środek czyszczący zwalcza wszystkie rodzaje zabrudzeń, od tłuszczu po kamień. Dobrze nadaje się do regularnej pielęgnacji.
- Filtero 601 to niemiecki proszek do intensywnej terapii. Jego głównym zadaniem jest usuwanie kamienia kotłowego.
Tak silne związki są najlepszym sposobem na czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Najbardziej oczywistym przykładem jest komora proszkowa.
Czyszczenie zbiornika na proszek (koryto, lej, dozownik)
Wielu użytkowników błędnie uważa, że taca nie wymaga czyszczenia. Dlaczego? To tam przez cały czas znajdują się środki czystości i musi pozostać czysta. W rzeczywistości to właśnie ten pojemnik najbardziej się brudzi. Proszek, wybielacz i resztki nabłyszczacza gromadzą się wewnątrz pojemnika. Stare środki chemii gospodarczej mieszają się z nowymi, powodując zatory. Ponadto twarda woda i ograniczona przestrzeń wewnątrz pojemnika powodują powstawanie kamienia i pleśni. Dlatego kuweta musi być w odpowiednim czasie wyjęta i wyczyszczona specjalnymi środkami.
Jak wyczyścić pralkę w domu? Aby prawidłowo wyjąć pojemnik, należy zapoznać się z instrukcją obsługi pralki. W większości przypadków wystarczy wysunąć pojemnik do oporu, nacisnąć niebieską część i pociągnąć do siebie, nie wypuszczając tacki z rąk. Jeśli nie znajdziesz żadnych niebieskich części wewnątrz dozownika, prawdopodobnie musisz po prostu pociągnąć pojemnik do siebie i w dół, a następnie delikatnie wyciągnąć go ostrożnym zygzakowatym ruchem.
Do czyszczenia wnętrza komory najlepiej użyć pistoletu natryskowego. Chemię gospodarczą należy obficie spryskać na powierzchni i odczekać kilka minut. Następnie osad należy usunąć szmatką. Sama taca może być czyszczona w zmywarce lub ręcznie, przy użyciu małej gąbki lub starej szczoteczki do zębów.
Szybki sposób na czyszczenie filtra pralki (pompy spustowej)
Podczas procesu prania brudzi się nie tylko bęben i wewnętrzne mechanizmy urządzenia, ale także pompa spustowa. Czy zauważyłeś, że Twoja pralka nie odkręca rzeczy prawidłowo lub nawet blokuje drzwiczki po zakończeniu pracy? A może urządzenie zbyt mocno wibruje podczas mycia? Wszystko to może świadczyć o zatkaniu filtra spustowego.
Jeśli zapomnisz o konserwacji filtra, prędzej czy później zapcha się on do punktu krytycznego i nie będzie w stanie odprowadzać wody. Aby uniknąć tego nieprzyjemnego scenariusza, należy raz w miesiącu czyścić pompę spustową. Jak wyczyścić filtr w pralce? Procedura czyszczenia jest bardzo prosta.
Filtr we wszystkich nowoczesnych pralkach jest umieszczony w dolnej części korpusu. Nie jest trudno je otworzyć - najczęściej można je podnieść rękami lub jakimkolwiek ostro zakończonym przedmiotem. Zanim jednak uwolnisz dostęp do filtra, podłóż pod otwór mały pojemnik lub ręcznik. Faktem jest, że pompa spustowa może zawierać resztki wody (do pół litra), a po otwarciu korka ciecz wyleje się na podłogę.
Po otwarciu korka, uzbrój się w szmatę i delikatnie uwolnij filtr od wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli w środku znajdują się monety, guziki lub inne twarde przedmioty, należy je usunąć. Każdy domowy środek czyszczący może usunąć brud, sierść zwierząt domowych i inne zanieczyszczenia.
Oczyścić filtr wlotu wody
Prawdopodobnie najważniejszym filtrem w każdej pralce jest filtr wlotu wody. Jego zatkanie może spowodować awarię: maszyna po prostu odmówi prania, ponieważ nie będzie w stanie dodać wody potrzebnej do przeprowadzenia procedury. Jeśli dopływ wody jest wolniejszy niż zwykle, lub jeśli niedawno zakończono naprawę hydrauliczną, należy wyczyścić filtr dopływu wody.
Jak wyczyścić filtr wlotu wody w pralce? Czyszczenie tego filtra jest trudniejsze niż poprzedniego, ale też wymaga rzadszego czyszczenia - wystarczy wykonać taki zabieg raz na pół roku. Schemat jest następujący.
- Odciąć dopływ zimnej wody do urządzenia.
- Obróć pralkę tak, aby można było wygodnie pracować przy jej tylnej ścianie.
- Odkręć nakrętkę węża, obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
- Wewnątrz otworu znajduje się mały filtr, który jest płytką z drobnej siatki. Należy go ostrożnie wyjąć za pomocą szczypiec lub obcęgi.
- Najłatwiejszym sposobem czyszczenia filtra siatkowego jest czyszczenie go pod strumieniem ciepłej wody z użyciem starej szczoteczki do zębów.
- Czysty filtr należy ostrożnie włożyć z powrotem na miejsce. Jeśli podczas czyszczenia lekko się wygnie, przywróć go palcami do pierwotnego kształtu.
Po zakończeniu procedury pozostaje już tylko zakręcić wąż i wznowić dostęp wody do pralki. Przy okazji, w wężu mogą znajdować się również zanieczyszczenia. Opłucz go wodą i upewnij się, że wszystkie części maszyny są gotowe do wydajnej pracy. Zdarzają się sytuacje, w których filtr jest tak zanieczyszczony kamieniem i rdzą, że po prostu nie da się go wyczyścić. W takim przypadku warto kupić nową część.
Usuwanie brudu i kamienia
Niestaranny wygląd pralki może zepsuć wrażenie całego pomieszczenia. Ponadto brud i zanieczyszczenia na urządzeniach mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Chemia gospodarcza może pomóc w walce z tego rodzaju zabrudzeniami - począwszy od ultranowoczesnych preparatów na każdą okazję, a skończywszy na tradycyjnym wybielaniu.
Przy wyborze odpowiedniej ilości detergentu należy kierować się zasadą złotego środka. Nadmierna szczodrość w tej kwestii oznacza więcej szkody niż pożytku: niepotrzebna chemia gospodarcza po prostu osiądzie i nagromadzi się w zakamarkach urządzenia. Jeśli znajdziesz brud w szczelinach, owiń wilgotną cienką szmatkę lub ręcznik papierowy wokół noża i delikatnie wyczyść powierzchnię.
Jak mogę usunąć zapach z pralki?
Jeśli wszystkie części urządzenia zostały wyczyszczone, ale nieprzyjemny zapach pozostaje, sprawdź, czy nie ma zanieczyszczeń w miejscach ukrytych przed wzrokiem. Najczęściej jest to pleśń za gumą uszczelniającą lub brud nagromadzony w wężu spustowym, który wydziela smród.
Po każdym praniu w bębnie pozostaje trochę wody z mydłem, a kłaczki, cząsteczki brudu i inne zanieczyszczenia dostają się za kołnierz uszczelniający. Wszystko to może powodować powstawanie zapachu stęchlizny. Problem z czyszczeniem bębna można łatwo rozwiązać poprzez mycie na biegu jałowym z dodatkiem kwasku cytrynowego, octu lub specjalnego środka. Ale gumowe mankiety trzeba będzie czyścić ręcznie. Odłóż na bok agresywne środki chemii gospodarczej - nie są one potrzebne, ponieważ zależy nam na tym, aby uszczelka pozostała nienaruszona i nie uległa deformacji. Użyj wody z mydłem, płynu do mycia naczyń lub pasty z sody oczyszczonej (w proporcji 1:1 z wodą). Ostrożnie rozepchnij fałdy i umyj obwód mankietu, aż nie pozostanie na nim żaden brud.
Jak wyczyścić pralkę, jeśli zapach jest spowodowany przez wąż spustowy? Aby przepłukać wąż, należy najpierw spuścić wodę, która mogła pozostać wewnątrz i odłączyć spust (syfon). Znajdź instrukcję obsługi urządzenia i zapoznaj się z punktami dotyczącymi konstrukcji pompy spustowej i węża. Następnie można przystąpić do odłączenia samego węża. W zależności od modelu pralki, wąż jest przymocowany do dolnej, tylnej lub bocznej ścianki. Jeśli to konieczne, uzbrój się w szczypce, aby poluzować zacisk i dostać się do miejsca rozłączenia.
Znajdź cienką, niemetalową linkę (patyk) i przymocuj do jej końca mały czyścik do rur. Takie urządzenie należy delikatnie umieścić w wężu, stopniowo czyszcząc jego wewnętrzną powierzchnię. Po spłukaniu węża głowicą z ciepłą wodą i włożyć konstrukcję z powrotem na miejsce.
Usunąć rdzę
Prawie wszystkie pralki z pionowym załadunkiem mają wspólny problem - z czasem górna pokrywa urządzenia zaczyna rdzewieć w miejscach mocowania. Faktem jest, że kanały doprowadzające wodę w takich modelach maszyn znajdują się bezpośrednio pod pokrywą, a nie zawsze płyn wpada dokładnie do odbiornika z proszkiem. Podczas mycia powstają ogromne ilości rozbryzgów, a nie każda guma uszczelniająca jest w stanie im sprostać. W wyniku tego woda dostaje się do szczeliny w pokrywie górnej i powoduje powstawanie rdzy. Inne wrażliwe miejsca pralek - drzwiczki, dozownik, dno i panele boczne.
Jak usunąć rdzę z pralki w domu? O wiele łatwiej jest zapobiegać powstawaniu rdzy niż walczyć z rdzą, która już się pojawiła. Aby to zrobić, należy wytrzeć maszynę do sucha po każdym praniu, zadbać o akceptowalny poziom wilgotności w pomieszczeniu i okresowo przecierać powierzchnię kompozycją antykorozyjną, która powleka metal ochronną warstwą fosforanu żelaza. Jednym z najbardziej popularnych środków odrdzewiających jest Cillit, który zawiera kwas ortofosforowy, sole cynku i manganu.
Konwertery rdzy mogą neutralizować drobną korozję i chronić metal przed tworzeniem się nowej korozji. Do czyszczenia rdzy za pomocą Cillit potrzebna jest mała szczotka (można użyć starej szczoteczki do zębów) i maska ochronna. Założyć maskę i przystąpić do czyszczenia. Rozpylić preparat i dokładnie przetrzeć zardzewiałe miejsca szczotką, a następnie dać substancji czas na rozpuszczenie korozji. Po zakończeniu tej procedury w miejscach zardzewiałych powinna pozostać czysta metalowa powierzchnia.
Czy istnieje produkt do czyszczenia ciężkiej rdzy z pralki? Aby usunąć poważne ślady rdzy, konieczne są naprawy. Najpierw maszyna jest uwalniana od części plastikowych i gumowych, następnie metal jest oczyszczany z rdzy, przy użyciu szczotek, papieru ściernego i króćców maszyn. Po tej procedurze następuje obróbka za pomocą odrdzewiacza i malowanie białą błyszczącą emalią.
Proste zasady pielęgnacji pralki
Poważnym zabrudzeniom zawsze łatwiej jest zapobiegać niż je naprawiać. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby przedłużyć żywotność urządzenia i utrzymać je w nieskazitelnej czystości.
Sprawdź, czy w kieszeniach nie ma obcych przedmiotów, zanim włożysz je do maszyny. Zapobiegnie to zapychaniu się filtra spustowego.
Po każdym praniu należy wytrzeć do sucha bęben, szybę drzwi i kołnierz uszczelniający.
Płaszcze, swetry i inne rzeczy z kłaczkami najlepiej prać w specjalnym worku do prania.
W pralkach ładowanych od frontu najlepiej jest mieć otwarte drzwiczki, ponieważ wentylacja zapobiegnie tworzeniu się pleśni na manetce i bębnie. To samo dotyczy komory proszkowej. Pojemnik należy pozostawić uchylony, aby umożliwić mu wyschnięcie i przewietrzenie.
Nie należy zwlekać z rozpoczęciem prania, jeśli rzeczy są już w środku. Załaduj i wyślij czyste pranie do suszarki, jak tylko urządzenie poinformuje Cię, że jest gotowe.
Nawyk zbierania brudnej bielizny w bębnie pralki jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz przedłużyć żywotność urządzenia. Zwiększona wilgotność wewnątrz bębna, w połączeniu z nieświeżym ubraniem, stwarza najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju zarazków i grzybów.
Przy umieszczaniu proszku i innych detergentów w zasobniku należy przestrzegać zalecanego dozowania. Zbyt dużo piany z mydła osadzi się na bębnie i innych powierzchniach pralko-suszarki.
Czy lubisz prać w niskiej temperaturze? Od czasu do czasu zmień ten nawyk i podkręć temperaturę - to zabije zarazki i bakterie, które nagromadziły się w urządzeniu.
Przynajmniej raz na pół roku należy poddać pralkę ogólnemu czyszczeniu, stosując metody opisane w tym artykule. Terminowe czyszczenie brudu, tłuszczu i kamienia z zewnątrz i wewnątrz pralki przedłuży żywotność urządzenia i sprawi, że będzie ono działać tak sprawnie, jak to tylko możliwe.